West Bromwich Albion FC - Läs om klubben på Tippat.se

West Bromwich Albion FC

Historia: West Bromwich Albion grundades 1878 av ett gang fabriksarbetare under namnet West Bromwich Strollers. Laget bytte dock namn 1880 och fick sitt nuvarande West Bromwich Albion. West Bromwich ligger i West Midlands utan för Birmingham och laget var med och grundade Football League 1888. Laget hann samma år med att vinna FA-cupen för första gången och West Bromwich upprepade succén 1892 då man slog lokalrivalerna Aston Villa med 3-0. År 1900 flyttade laget till arenan The Hawthorns men åkte samma säsong ut First Division. Året efter gick man dock upp igen för att åter åka ur och komma tillbaka upp igen 1911.
West Bromwich vann ligan för första gången 1919-20 vilket också är klubbens enda ligaseger till dags datum. 1924-25 slutade man tvåa i ligan med åkte ur högsta divisionen 1926-27. 1930-31 gick WBA dock upp igen och vann samma år FA-cupen efter att ha slagit Birmingham i finalen. 1938 åkte laget dock ur First Division men gick åter upp igen efter Andra världskriget 1949. Uppflyttningen innebar West Bromwich längsta period i högsta serien då de stannade kvar i 24 raka säsonger.
1953-54 vann laget FA-cupen återigen och slutade tvåa i ligan efter Wolverhampton. WBA vann förvisso aldrig ligan under dessa år men laget blev istället kända för sina cup triumfer och 1966 vann man ligacupen för att sedan vinna FA-cupen 1968. Detta är dock klubbens senaste tunga titel. 1969 fick klubben chansen i cupvinnar cupen men förlorade i kvartsfinalen  och fick stryk i ligacupfinalen mot Manchester City 1970.
1972-73 var det dock slut på det roliga för West Bromwich då laget åkte ur First Division och fick vänta tre säsonger innan man lyckades ta sig tillbaka till First Division igen. 1978-79 slutade laget trea i ligan och gick till semifinal i UEFA cupen där man fick stryk av Red Star Belgrad. Början av 80-talet började bra för WBA och man tog sig till semifinal i både ligacupen och FA-cupen 1981-82. 1985-86 åkte dock laget ur First Division och West Bromwich skulle inte återvända till högsta ligan på 16 år. 1991 åkte klubben till och med ur andra divisionen och spelade för första gången i klubbens historia i tredje divisionen. 1992-93 gick dock laget åter upp i andra divisionen då döpt till First Division och de nästkommande åren innebar spel i First Division utan att klubben varken var nära att gå upp eller åka ur.
2001-02 lyckades dock klubben ta sig upp till Premier League och detta blev starten på ett jojo åkande för WBA:s del. Året efter åkte man nämligen ur för att direkt studsa tillbaka igen . 2004-05 skrev Albion historia då man som första lag i Premier Leagues historia ligga sist vid jul och ändå undvika nedflyttning. Dock åkte klubben ur året efter och blev kvar i det som döpts om till The Championship tills 2008. Laget åkte dock återigen ur redan första säsongen för att sedan studsa tillbaka direkt säsongen efter.  Denna gång lyckades dock West Bromwich hänga kvar i ligan och slutade den gångna säsongen på en fin åttonde plats.

 

Arenan: West Bromwich har spelat på The Hawthorns ända sedan 1900. När arenan öppnades tog den 35 500 åskådare och arenan fortsatte att byggas ut under hela det tidiga 1900-talet där bland annat 56 474 åskådare såg WBA mot Sunderland 1923. Publikrekordet stog sig fock bara två år till 1925 då 64 612 åskådare såg mötet mot Aston Villa i FA-cupen.  Alla tiders publikrekord på The Hawthorns är dock från 1937 då 64 815 åskådare såg WBA ta emot Arsenal hemma i kvarstfinal i FA-cupen.
1957 sattes elljus upp på arenan och 1964 byggdes en av långsidorna om för att moderniseras vilket drog ner publikkapaciteten till c:a 50 000 åskådare. 70-talet innebar att staket sattes upp för att stoppa planstormningar som tyvärr var vanliga under 70 och 80-talet och i samband med den så kallade Taylor rapporten från 1990 fick The Hawthorns byggas om till att endast inhysa sittplats. Idag tar The Hawthorns 26 272 åskådare men det finns långt framskridna planer för att bygga ut arenan till att ta 30 000 åskådare.

 

Ägare: West Bromwich ägs av ett holding bolag som heter West Bromwich Albion Limited och majoritetsägare är även WBA:s ordförande Jeremy Peace som är relativt omtyckt av fansen. Under Peace ledning har WBA utvecklats från ett jojo lag till ett relativt stabilt Premier League lag och detta utan att slänga in ryska eller arabiska oljemiljarder.

 

Kända spelare och ledare: Den mest framgångsrika av alla WBA:s managers får Fred Everiss anses då han vann både ligan och FA-cupen under sin period. Annars kan Ron Atkinson nämnas som bland annat tog WBA till UEFA-cup semi och sedemera var tränare i Manchester United. Bland spelarna måste Bryan Robson nämnas som förvisso blev mer känd när han lämnade klubben men West Bromwich var klubben där han slog igenom.

 

Hemsida: http://www.wba.co.uk/

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.