Cardiff City FC - läs om Cardiff City här

Cardiff City FC

Historia: Cardiff grundades 1899 under namner Riverside AFC och var en förgrening av Riversides cricket lag. 1905 fick Cardiff status som stad av kung Edward VII och samma år begärde klubben att få byta namn till Cardiff City. Dock ansågs inte klubben spela på en tillräckligt hög nivå utan klubben fick vänta till 1907 med namnbytet då de även gick med i en amatörliga för södra Wales.
1910 gick Cardiff med i den nyskapade Southern League Second Division där klubben blev kvar fram tills krigsutbrottet 1914. Efter första världskriget gick klubben upp i First Division och 1924 slutade laget tvåa bakom segrarna Huddersfield som vann på bättre målsnitt. 1927 vann klubben istället FA-cupen som första och enda icke engelska lag då Arsenal besegrades.
1928-29 åkte klubben ur First Division och två år senare åkte klubben dessutom om ur Second Division ner i Third Division. Klubbens motgångar fortsatte och 1937 brann en hel läktarsektion ner på klubbens hemmaarena Ninian Park och 1939 ställdes all fotboll in p.g.a andra världskriget. När ligorna väl kom igång igen gick Cardiff direkt upp i Second Division redan första säsongen 1946-47 och klubben blev kvar där fram till 70-talet. 1963 vann klubben Walesiska cupen vilket innebar plats i europeiska cupvinnar cupen där laget gick fram till kvartsfinal där Real Zaragoza blev för svåra. 1966 gick laget fram till semifinal i cupvinnar cupen där Hamburg blev för svåra.  1974 åkte klubben ur Second Division men gick upp igen året efter och samma sak hände 1981-82 där klubben åkte ur 82 för att gå upp året efter.
1985 åkt4 dock klubben ur Second Division och säsongen efter ner i Fourth Division. Laget åkte sedan jojo mellan Fourth och Third Divsion under ett par säsonger innan Sam Hammam köpte upp klubben 2000. I samband med övertagandet ville Hammam döpa om klubben till The Cardiff Celts men efter diskussion med fansen kom han fram till att ändringar på klubbskölden fick räcka. 2003 gick klubben upp i The Championship efter att ha slagit Queens Park Rangers i playoff final. Dock hade klubben svårt att ta ytterligare steg uppåt i seriesystemet och klubbens ekonomi var i kris. 2006 förlorade Hammam kontrollen över klubben och ett konsortium lett av nye ordförande Peter Risdale tog över. Trots att Risdale tog över en klubb med över £40 miljoner i skulder lyckades han stabilisera klubben och 2007-08 gick klubben fram till en imponerande semifinal i FA-cupen. Under säsongen kämpade dock ordförande Risdale för klubbens överlevnad då en av klubbens fodringsägare krävde £31 miljoner av ett lån som tagits av förre ordförande Sam Hammam 2004. Enligt Risdale stog dock Hammam även bakom fodringsägaren och misttänktes alltså ha tagit ett lån av sitt eget företag och ville nu att hans fd klubb skulle betala tillbaka. Domstolen gick dock på Risdales linje och klubben kunde därmed räddas.
2009-10 lyckades Risdale intressera den malaysiske investeraren Dato´Chen Tien Ghee att investera i klubben. I maj

2010 tog Tien Ghee även över som ordförande för klubben och i samband med detta sköt mer kapital in i klubben. 2011-12 gick klubben fram till final i ligacupen och 2012-13 vann klubben The Championship och gick därmed för första gången upp i Premier League.

 

Arenan: Klubben har sedan 2009 spelat sina hemmamatcher på Cardiff City Stadium efter att under många år spelat på slitna Ninian Park.
Redan 2002 började dåvarande ordförande Sam Hammam planera för en ny arena för Cardiff och det var ett resultat av att klubben inte ansågs sig ha någon användning av då nybyggda Millenium Stadium som tar över 50 000 åskådare. Istället ville klubben bygga en egen arena för ungefär hälften av åskådarna. Trots klubbens ekonomiska problem kom bygget igång 2007 och 2009 stod arenan färdig. I och med uppflyttningen till Premier League finns långt gångna planer att få upp kapaciteten från dagens 26 828 till ungefär 35 000 till 2014-15 års säsong.

 

Ägare: Äger klubben gör malaysiske affärsmannen Vincent Tan Chee Yioun. Ordförande för klubben har dock Dato´Chen Tien Ghee varit men denne avgick i mars 2013. Vincent Tan har dock gjort sig ovän med klubbens fans då han valt att byta färger på klubben från den tidigare blå till dagens röda. Fansen har dock accepterat förändringen då resultatet trots allt tagit klubben till Premier League.

 

Kända spelare och ledare: Mest känd bland spelarna är kanske John Toshack som spelade i klubben under 60-talet innan denne gick vidare och blev Liverpoollegendar. Bland managers måste engelsmannen Fred Stewart nämnas som 1925 ledde Cardiff som enda icke engelska lag till en FA-cup seger. Nuvarande managern Malky Mackay är redan en legendar bland fansen då han fört upp klubben i Premier League.

 

Hemsida: http://www.cardiffcityfc.co.uk/

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.