Stoke City FC - Läs om klubben och få unika speltips på Tippat.se

Stoke City FC

Historia: Stoke grundades redan 1863 under namnet Stoke Ramblers då elever vid en skola grundade klubben. Klubbens första officiella match var dock inte förrän i oktober 1868. 1875 flyttade klubben in till arenan Sweetings field för att få plats med fler åskådare.

1878 gick klubben samman med Stoke Victoria Cricket Club och Stoke Football Club var därmed fött. I och med detta flyttade man till Victoria Ground. 1888 var Stoke tillsammans med 11 andra klubbar med och grundade The Football League och slutade i botten av tabellen de första åren. 1898-99 spelade klubben FA-cup semi där de förlorade och 1907 åkte laget ur First Division. Klubben gick bankrutt i samband med detta och fick spela amatörfotboll fram till första världskriget. Efter kriget tog sig klubben upp på fötter igen och fick åter plats i Second Divsion. 1919 köpte klubben också upp sin egen hemmaaren Victoria Ground och byggde ut så att arenan tog 50 000 åskådare. 1925 fick Stoke-On-Trent där laget är beläget stadsstaus och detta gjorde att klubben fick sitt nuvarande namn Stoke City F.C 1928.

På 1930-talet debuterade klubbens bäste spelare genom tiderna då Stanley Matthews slog igenom som 17 åring. Yttermittfältaren skulle gå till historien som en av engelsk fotbolls bästa spelare och ansågs av många vara kanske den bäste i världen i sin generation. Klubben gick upp i högsta divisionen 1932-33 och i april 1937 slog klubben publikrekord då 51 373 personer kom för att se Stoke möta Arsenal hemma på Victoria Ground.

Efter andra världkriget deltog Stoke i en FA-cup match mot Bolton som skulle bli känd som Burnden Park katastrofen då 33 människot misste livet efter att ha krossats mot staken då för många människor sökt sig till matchen. 1946-47 slutade laget tvåa efter Liverpool och klubben förlorade samma säsong sin ikon Stanley Matthews som lämnade för Blackpool vid 32 års ålder.

Stoke åkte ur högsta divisionen 1952-52 och stannade där ända till 1962-63 då Stanley Matthews vid 47 års ålder kommit tillbaka till klubben och fick se sitt lag gå upp i högsta divisionen igen. 1965 spelade Matthews sin sista match för klubben strax efter sin sin 50:e födelsedag och han hann med 701 matcher för klubben. 1967 köptes målvakten Gordon Banks in då ansedd som världens kanske bäste målvakt. Med Banks mellan stolparna stabiliserades Stoke som ett mittenlag i ligan och 1972 vann klubben sin första pokal då ligacupen plockades hem.

1976 blåste taket av från en av läktarsektionerna och klubben tvingades sälja flera spelare för att ha råd med reparationerna av arenan. Detta ledde till att laget åkte ur högsta divisionen 1977. Klubben tog sig fock tillbaka till högsta divisionen 1978-79 och stannade där fram till 1984-85 då laget åkte ur efter att ha bara tagit 17 poäng på hela säsongen. 1989-90 åkte klubben ner i Third Division vilket var klubbens lägsta ligaposition någonsin. Dock tog sig klubben tillbaka till andradivisionen 1992-93 och var nära uppflyttning till Premier League 1995-96 då man slutade 4:a i ligan och förlorade playoff semifinalen.

1997-98 flyttade klubben in på nya Britannia Stadium efter 119 år på Victoria Ground. Säsongen blev dock fiasko och klubben åkte åter ner i tredje ligan.År 2000 köptes klubben upp av ett isländskt konsortium och 2000-01 var klubben åter uppe i engelska andradivisionen. Klubben hann med ytterligare ett ägarbyte då tidigare ordföranden Steve Coates köpte upp klubben från islänningarna 2006. Klubben blev kvar i engelska andradivisionen ända till 2007-08 då laget, under managern Tony Pulis åter var tillbaka i engelska högstadivisionen.

Första säsongen i Premier League gave en 12:e plats för det kraftigt nederlagstippade Stoke och hemmaarenan Brittania Stadium blev ett fort som betvingade många storlag. 2009-10 slutade laget 11:a och gick till kvartsfinal i FA-cupen och året efter gick laget hela vägen till FA-cup final där Manchester City blev för svåra. I och med finalplatsen garanterades Stoke spel i Europe League 2011-12 där laget åkte ur mot Valancia i andra omgången. I ligan slutade Stoke på en mittenplats. Senaste säsongen blev lite av en besvikelse för Stoke och Tony Pulis avgick som manager i maj 2013 efter att laget trots flera spelarköp endast mäktade med en 13:e plats.

 

Arena: Britannia Stadium har varit klubbens hem sedan 1997 då klubben lämnande gamla Victoria Ground efter att det stod klart att det skulle bli för svårt att bygga om arenan till att följa de regler som gällde efter Taylor rapporten 1990. År 2000 avled legendaren Sir Stanley Matthews och hans aska är numer begravd under mittcirkeln på Britannia Stadium. Arenan tar idag 27 740 åskådare men planer finns för att bygga ut till att ta 30 000.

 

Ägare: Äger klubben gör Peter Coates som köpte upp klubben 2006. Han har främs tjänat sina pengar via online spel då han är grundare av bettingsajten Bet365. Coates är relativt populär bland fansen då han är en ”local boy” och alltid supportat klubben sedan barnsben.

 

Kända spelare och ledare: Det räcker egentligen med att säga Stanley Matthews så har man täckt in Stokes store son. Matthews han med 701 matcher i klubben och står idag staty utanför arenan. Bland de mest kända managerna får Tony Waddington som var den som fick tillbaka Stanley Matthews nämnas och Tony Pulis som var med och tog upp laget i Premier League och stabiliserade klubben där.

 

Hemsida: http://www.stokecityfc.com/

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.