hoppa till innehållet

Spelförslag | Ungern mot Portugal | VM-kval | 9 september 2025

Lurigt med singelspel under landslagsuppehållet, men det är väl bara att gilla läget antar jag. :) Här kommer dagens speltips!

Henrik Johansson porträtt

Henrik "Bermudabenny" Johansson

Trots 2-0-ledning borta mot Irland så blev det till slut 2-2. En tidig ungersk utvisning i andra halvlek hjälpte inte till direkt. Sallai avstängd nu. Visst kommer han saknas i anfallet men jag tror ändå att man kan göra det åtminstone liiite jobbigt för Portugals defensiv.

Szoboszlai ligger förstås bakom mycket av hemmalagets kreativa spel och om han kommer in i den här matchen bra så kan man kanske störa portugiserna.

Men visst ska gästerna vara stora favoriter och vann övertygande premiären med 5-0 borta mot Armenien. Annat motstånd nu och det blir inte lika lätt att hålla nollan.

 

Jag testar spel på att båda lagen gör mål till 1.79 på Unibet

 

BERMUDABENNY