
Spelförslag | Helmond mot Almere | Eerste Divisie | 16 februari 2021
Champions League drar äntligen igång igen! Men något spel där blir det inte på bloggen idag, utan jag testar istället ett spel i Nederländerna.

Helmond ligger bara på 14:e plats i serien, men formen är god och man har sju raka matcher utan förlust (gjort mål i samtliga och släppt in mål i alla utom en). På hemmaplan har man gjort mål i 8 av de 9 senaste matcherna men samtidigt bara hållit nollan i två av dessa.
Almere är uppe och slåss i absoluta toppen av tabellen och har bara torskat 2 av 22 matcher den här säsongen. Det brukar smälla till borta med öppna spjäll – att man släppt in mål i nio raka bortamatcher vittnar om det.
Det brukar bli en jävla massa mål när lagen möts och jag tror att det finns goda chanser även ikväll.
Jag testar spel på att båda lagen gör mål till 1.54 på Bethard.
BERMUDABENNY