West Ham United - Läs om klubben på Tippat.se

West Ham United FC

Historia: West Ham United grundades 1895 under namnet Thames Ironworks och som namnet antyder var det arbetare vid ett järnverk som grundade klubben. Under de tidigare åren spelade klubben enbart amatörfotboll och det var inte förrän 1898 som klubben gick med i Second Division. Klubben gick dock direkt upp i First Division. Thames Ironworks lades dock ner 1900 då oenighet kring klubben styrning och finansiering ledde till nedläggning. West Ham United skapades dock direkt och övertog Thames Ironworks färger och smeknamn ”The Hammers”. Nya klubben fick dock starta om i botten och spelade i Western League Division. 1904 flyttade klubben till sitt nuvarande hem Upton Park.

1919 fick klubben plats i Second Division och gick direkt upp i First Division. 1923 gick laget fram till FA-cup final där Bolton blev för svåra. Matchen spelades på Wembley Stadium inför 200 000 åskådare och är idag ihågkommen för den vita polishästen Billie som fick mota åskådarna av planen för att matchen skulle kunna spelas.

1932 åkte klubben ur First Division och skulle bli kvar i Second Divison i de nästkommande 30 åren. 60-talet skulle dock bli ett framgångsrikt årtionde för West Ham då de först vann FA-cupen 1964 för att året efter vinna europeiska cupvinnar cupen. VM 1966 fick se tre West Ham spelare spela hem guldet till England då Bobby Moore Martin Peters och Geoff Hurts alla spelade för England. Hurst är förresten den ende spelare som gjort hattrick i en VM-final.

1975 vann West Ham åter FA-cupen som sista lag att vinna FA-cupen med en helengelsk förstaelva och året efter gick laget fram till cupvinnar cup final igen där Anderlecht blev för svåra. I ligaspelet åkte klubben ner i Second Division 1978 men vann istället FA-cupen 1980. 1981 gick laget åter upp i First Division där de blev kvar tills 1989 då klubben åter åkte ur. Laget hann med ytterligare en vända i First Division 1991-92 men åkte direk ur och missade därmed när First Division bytte namn till Premier League 1992.

Laget gick dock upp i nya Premier League 1993 och blev kvar där tills 2002. 1998-99 slutade faktiskt klubben på en femteplats vilket är lagets bästa placering i Premier League någonsin. 2005 gick klubben åter upp i Premier League efter att ha slagit Preston North End i Playoff finalen.

Året efter gick laget till FA-cup final där Liverpool vann på straffar. West Ham fick dock en biljett till UEFA-cupen och stod under sommaren för Europas största spelatransfer då argentinarna Carlos Tevez och Javier Mascherano värvades till klubben. 2006 köptes klubben upp av ett isländsk konsortium lett av Eggert Magnusson och under våren 2007 utreddes klubben av FA p.g.a köpen av Tevez och Mascherano. Klubben befanns skyldig till oegentligheter men klarade sig från poängavdrag och lyckades hänga kvar i Premier League.

De efterföljande åren fick se Gianfranco Zola ta över som manager och styra klubben till en nionde plats. Året efter klarade sig klubben dock precis kvar i Premier League efter att ha tagit 35 poäng på 38 matcher. I maj 2010 sparkades Zola och Avram Grant tog över. Grant misslyckades dock helt som manager och 2011 var laget åter tillbaka i The Championship. Sam Allardyce kom istället in som manager och klubben studsade direkt tillbaka till Premier League efter att ha slagit Blackpool i playoff finalen. 2012-13 slutade West Ham på en tionde plats i tabellen och efter säsongen slog klubben transferrekord genom att köpa loss Andy Carroll från Liverpool för £15 miljoner.

 

Arenan: The Boleyn Ground eller Upton Park som den även kallas för har varit klubbens hem sedan 1904. 1944 landade en tysk V-1 bomb på arenan och klubben tvingades inleda säsongen efter kriget på anna plats medan arenan reparerades. Arenan tar idag 35 016 åskådare och klubben hade planer att bygga ut arenan. Dock beslutades istället att klubben kommer ta över den olympiska stadion som användes under OS i London 2012. Klubben flyttar inför 2014-15 års säsong till många fans stora besvikelse.

 

Ägare: Äger klubben gör David Sullivan och David Gold som tillsammans innehar över 80% av ägarinnehavet. Både Sullivan och Gold har tidigare varit mycket delaktiga i Birmingham City och detta tillsammans med beslutet att flytta klubbens hemmaarena till den olympiska stadion har gjort att fansen är aningen tveksamma till Sullivan och Gold.

 

Kända spelare och ledare: West Ham har en lång historia av att ha utvecklat talanger som sedan sålts vidare och ”slagit ut” i andra klubbar. Blande de mesta kända spelarna måste Bobby Moore och Geoff Hurst nämnas. På senare tid kan spelare som Rio Ferdinand och Frank Lampard nämnas då dessa fick sin tidiga skolning i just West Ham. Bland managers kan klubbens förste manager Syd King nämnas som var manager i hela 31 år. På senare tid är kanske Harry Redknapp mest känd som tog klubben till en femte plats i Premier League och en plats i Intertoto cupen.

 

Hemsida: http://www.whufc.com

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.