Manchester United FC - läs allt om klubbens historia här

Manchester United FC

Manchester United vs Cardiff. Premier League 28e januari 2014
Årets största besvikelse i Premier League, Manchester United, tar emot Cardiff hemma på Old Trafford. Cardiff har haft stora problem den här säsongen och återfinns längst ner i tabellen. Även om Manchester United har haft en tung säsong så är det här en match som de ska vinna. Det mesta talar dessutom för att deras senaste tillskott, Juan Mata, spelar mot Cardiff. Vinst för Manchester United ger 1.25 i odds hos Bet365. Att David Moyes mannar vinner både första halvlek och matchen ger 1.72 gånger pengarna. United -1.5 står i 2.1 gånger pengarna.

Det är inga jätteroliga odds som vi bjuds på här och även om det är klasskillnad så känns Cardiff + 1.5 som det bästa spelet. Det ger 1.80 hos Bet365.

Manchester United vs Sunderland odds och speltips
Efter storförlusten mot Chelsea i helgen har nu Manchester United att återfå en del av den förlorade hedern. De möter Sunderland i ligacupen, eller Capital One Cup som den heter numer. Sunderland ligger näst sist i Premier League och det här ska vara en munsbit för Manchester United. Efter matchen är de lediga i sex dagar och då mäter de Cardiff hemma, så jag kan inte tänka mig att Moyes vilar några spelare i matchen mot Sunderland. Manchester United är sex poäng den sista Champions League-platsen och det ser väldigt tungt ut för United. Ligacupen är dock en titel de fortfarande har chansen på och jag tror att Moyes värdesätter den här matchen högt.

Det enkla spelet är en rak hemmavinst till 1.32. Jag har dock en känsla av överkörning här och spelar dessutom United -1 och Manchester United -2. Det ger 1.92 respektive 3.25 i odds. Alla odds för Manchester united i ligacupen kommer från Betsafe.

Chelsea vs Manchester United odds och speltips
Söndagen den 19e januari 2014 tar Chelsea emot Manchester United hemma på Stamford Bridge. Första halvan av årets Premier League-upplaga har varit jobbig för Manchester United. Manchester United återfinns på sjundeplats i tabellen, och nu möter man alltså tredjeplacerade Chelsea. Oddsen för Chelsea vs Manchester United ligger till londonlagets fördel. En snabb titt på Bet 365 visar att Chelsea står i 1.72 gånger pengarna medan Manchester United står i hela 4.50. Oavgjort på Stamford Bridge ger 3.75 gånger pengarna i odds. Att det blir fler än 2 mål i matchen ger 1.95 gånger pengarna. Att det blir mindre än tre mål mellan Chelsea och Manchester United ger 1.85 i odds.

Tittar vi på förra ligamötet lagen emellan så åkte José Mourinho och hämtade en poäng genom att spela tillknäppt och stabilt. På söndagen är allt annat än tre poäng oacceptabelt för Chelsea och jag tror inte att Chelsea slarvar bort några poäng här. Manchester United har varit alldeles för dåliga den här säsongen för att spela mot Chelsea i den här matchen.

Historia
Manchester United grundades 1878 av en grupp järnvägsarbetare och fick då namnet Newton Heath Lancashire and Yorkshire Railway FC. Laget debuterade 1892 i ligaspel men fick då förkorta ner sitt namn till Newton Heath FC. 1902 bytte laget till sitt nuvarande namn Manchester United FC och 1908 blev laget för första gången engelska mästare. 1910 flyttade laget till sin nuvarande adress Old Trafford.

Under andra världskriget bombades Old Trafford av tyskarna och Manchester United fick dela arena med rivalerna City och deras hemmaarena Maine Road.
1945 tog skotten Matt Busby över som manager och han skulle visa sig bli den kanske mest betydelsefulla managern i Manchester Uniteds historia. Under 1950-talet byggde Busby upp ett lag som fick smeknamnet ”Busby babes”. Anförda av supertalangen Duncan Edwards såg laget ut att kunna regera inte bara England under hela fotbollseuropa under sent 50- och tidigt 60-tal. Katastrofen i München den 6:e februari 1958 satte dock stopp för detta då planet som laget färdades med på väg hem från en europacup match i Belgrad krashade varpå 8 spelare avled, bland dem Duncan Edwards. Överlevde kraschen gjorde dock managern Matt Busby och även framtida storspelaren Sir Bobby Charlton. United hade efter 1958 ett par tuffa år men Matt Busby gav sig tusan på att bygga upp laget på nytt och 1968 stod han vid sina drömmars mål då Machester United vann Europacupen för mästarlag med bland annat Sir Bobby och George Best i laget.

1970- och 80-talet var en period av nedgång för Manchester United. Man trillade till och med ner en division 1974 även om man tog sig upp igen året efter.
1986 kom så brytpunkten då en relativt okänd skotte vid namn Alex Ferguson tog över klubben. Ferguson och United vann cupvinnar cupen 1991 och 1993 vann laget första dubbeln (vinst i ligan och FA-cupen samma år) för första gången sedan

1967. Man har sedan dess vunnit ligan 11 gånger till.
1998 spelades kanske den mest spännade Champions League finalen i turneringens historia då Manchester United vände 0-1 till 2-1 på stopptid mot Bayern München. Laget vann även Champions League 2008 då man slog Chelsea efter straffar.
2003 köptes klubben upp av amerikanske miljardären Malcom Glazer, övertagandet ledde till att vissa supportergrupper lämnade Manchester United och startade FC United of Manchester som en protest mot kommersialiseringen av dagens moderna fotboll.

 

Arena: Old Trafford har varit Manchester Uniteds hem sedan invigningen 1910. Byggnationen hängde samman med namnbytet några år tidigare och den nye ägaren John Henry Davies ansåg inte att regerande engelska mästare kunde spela på så pass dåliga arenor som United gjorde innan 1910. Därmed byggdes Old Trafford. Vid invigningen tog Old Trafford 100 000 åskådare dock var det aldrig utsålt utan rekordet innan andra världskriget var från 1920 då 70,504 personer såg United förlora med 1-3 mot Aston Villa.
Under andra världsrkiget användes arenan som både militärt lager och fotbollsarena men den 11:e mars 1941 bombades arenan så pass illa att United var tvingad att spela sina matcher på Citys hemmaarena Maine Road istället. United kunde inte återvända till Old Trafford förrän den 24:e augusti 1949 då arenan äntligen var renoverad och klar.

1957 sattes elljud upp på arenan för att på så sätt kunna spela europacupmatcher på Old Trafford och 1965 byggdes arenan om inför England hemma-VM 1966.
1971 blev Old Trafford första arena med ett staket för att stoppa huliganer att ta sig in på planen.

På 1990-talet gjordes arenan om till endast sittplatser och den senaste stora utbyggnationen av arenan blev klar 2009 vilket ger Old Trafford en kapacitet på 75,765 personer.

 

Ägare: I maj 2005 köptes Manchester United upp av den amerikanske affärsmannen Malcom Glazer. Affären kritiserades av United supportrar som hade svårt att förstå varför klubben helt plötsligt hade en jätteskuld efter övertagandet. Fansen har fortfarande svårt för ägarfamiljen trots klubbens framgångar under Glazers och den allmänna åsikten verkar vara att United har lyckats trots Glazers inte med hjälp av.

 

Kända spelare och ledare: München katastrofen har kanske varit den enskilt största händelsen som påverkat Manchester United och från det laget talar fortfarande många om Duncan Edwards som en av de största i historien. Trots att Edwards bara hann bli 21 år anses han av många ha varit den kanske största genom klubbens historia. Förutom Edwards måste givetvis managern Sir Matt Busby nämnas. Busby var mannen som byggde upp Uniteds första storhetsperiod under 50- och 60-talet och står idag staty utanför Old Trafford. Tre andra som står statyer är Dennis Law, Sir Bobby Charlton och George Best. Best är en av de kanske mest färgsprakande spelare som spelat i England och han förändrade på många sätt fotbollen för alltid. På 90-talet måste Eric Cantona nämnas som kanske var katalysatorn till dagens Manchester United, utan Eric hade kanske United inte vunnit alla ligatitlar på slutet. Ryan Giggs är den spelare som spelat flest matcher i United och måste givetvis nämnas. Sist men inte minst måste den nyligen pensionerade Sir Alex Ferguson nämnas som under sin tid i United vann inte mindre än 38 titlar.

 

Hemsida: http://www.manutd.com/

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.