Crystal Palace FC - Läs om klubben på Tippat.se

Crystal Palace FC

Crystal Palace grundades 1905 av arbetare som byggde The Crystal Palace. Redan första säsongen gick laget upp i den högsta serien First Division. I samband med första världskrigets utbrott rekviderade admiraliteten hos Royal Navy The Crystal Palace och klubben tvingades flytta till Herne Hill. Tre år senare flyttade klubbe återigen denna gång till The Nest vilket ligger i södra London. 1924 flyttade sedan Crystal Palace in på då nybyggda Selhurst Park där laget än idag spelar.

Klubben hade mörka år ända fram till 1969 då laget åter gick upp i den högsta serien First Division igen. Under 70-talet var sedan Palace ett riktigt jojo lag som åkte från division ett ner till division tre och sedan upp igen. Under 80-talet befann sig Palace främst i dåvarande divsion två innan laget gick upp 1989. 1990 hade Palace sin näst största framgång då man spelade FA-cup final mot Manchester United och efter 3-3 i den första matchen förlorade sedan laget omspelet med 0-1. Året efter vann nämligen Palace Zenith Data Systems (en form av ligacup på den tiden) efter att ha slagit Everton med 4-1 i finalen. Året efter startade Palace säsongen strålande och låg trea i ligan med två matcher mindre spelade. I ett program kallat Great Britain United som sändes på Channel Four fångades dock Palace dåvarande ordförande Ron Noades där denne ifrågasatte arbetsmoralen hos klubbens svarta spelare. Noades hävdade att kommentarerna tagits ur sitt sammanhang men kontroversen ledde till att lagets storstjärna och målgörare Ian Wright valde att flytta till Arsenal. Palace slutade så småningom 10:a i ligan och detta innebar att laget åtminstone fick spela första året i det nystartade Premier League.

Säsongen blev dock ett misslyckande där Palace på de sista tre omgångarna lyckades tappa ett åtta poäng försprång till Oldham och åka ur serien. Ironiskt nog var det förre Palace spelaren Ian Wright som gjorde 1-0 målet då Arsenal slog Palace med 3-0 i sista omgången.

Året efter gick dock klubben åter upp i Premier League men åkte ur säsongen efter. Laget fortsatte att vara ett jojo-lag fram till 1999 då laget inte bara åkte ur Premier League utan även sattes under så kallad administration. Detta p.g.a klubben urusla finanser och affärsmannen Simon Jordan tog över klubben men klubben höll mest till i The Championship under 10-års tid förutom 2004-2005 då klubben hade en ettårig sejour i Premier League.  Jordan lyckades dock aldrig få ordning på Palace ekonomiska problem utan 2010 sattes laget åter under administration och Palace tvingades inleda året i The Championship med minus 10 poäng. Klubben höll sig trots detta kvar i ligan genom att få till 2-2 i sista omgången mot Sheffield Wednesday som istället åkte ur.

Det viktigaste var dock det som hände under sommaren då ett konsortium kallat CPFC 2010 köpte upp klubben och inte nog med det, klubben fick även köpa upp arenan Selhurst Park som tidigare varit ett stort ekonomiskt problem då klubben endast hyrde arenan. Både 2011 och 2012 slogs Palace i botten av tabellen men i november 2012 tog den färgstarke managern Ian Holloway över Palace och laget började helt plötsligt vinna matcher. Laget tog sig till Playoff final på Wembley där Watford besegrades med 1-0 och detta innebär att Palace spelare i Premier League till hösten.

 

Arenan: Crystal Palace hem har sedan 1924 varit den nu ganska slitna Selhurst Park i södra London. När arenan byggdes fanns endast en läktare och inte heller denna var riktigt färdig då det var problem med ekonomin. Arenan fick elljus 1953 men var fortfarande ganska ouppbyggd och det var inte förrän 1969 som byggandet tog fart.  Arenan fick då ytterligare en läktare och man byggde till ett till etage på en av sidorna. 1981 tvingades Palace sälja mark där en av läktarna låg till varuhuskedjan Sainsburys vilket gjorde att läktaren halverades i storlek. 1985 blev också Palace först med att dela hemmaarena då Charlton Athletic flyttade in. Året efter såldes arenan till ordförande Noades för att få in pengar till klubben.

Efter Hillsborough katastrofen var klubben tvingad att bygga om till endast sittplats vilket gjordes under tidigt 90-tal. 1991 fick Palace dela arenan med Wimbledon FC och 1994 gjordes den senaste renoveringen på Selhurst Park då en läktarsektion byggdes om.  I samband med klubbens ekonomiska problem 1998 skildes klubben och Selhurst Park åt på ägarsidan då Noades fortsatte att äga arenan och hyra ut den till Palace och Wimbledon. Wimblefon flyttade till Milton Keynes 2003 och Palace var då ensam hyresgäst. 2010 var åter Selhurs Park Crystal Palace egendom då konsortiumet CPFC2010 tog över driften av arenan. Arenan är i stort behov av renovering och klubben planerar att endera göra en stor renovering eller flytta från Selhurst Park. Det snackas om att Crystal Palace skall dela hemmaarena med rugbylaget London Welsh men detta är ännu på planeringsstadiet. Selhurst Park tar idag 26,309 åskådare.

 

Ägare: Crystal Palace ägs som sagt av konsortiumet CPFC2010 som leds av fyra affärsmän Steve Parish, Martin Long, Stephen Browett och Jeremy Hosking. Klubben har idag en städad om än ansträngd ekonomi som dock lär se bättre ut i och med uppflyttningen till Premier League.

 

Kända spelare och ledare: Den mest kände spelaren i Palace historia får anses Ian Wright som spelade i klubben mellan 1985-1991. Flest matcher har skotten Jim Cannon spelat med klubben 663 st. Bland kända ledare finner vi bland annat förre engelske förbundskaptenen Terry Venables. Under Steve Coppells ledning slutade Palace tvåa i FA-cupen och vann Full Members Cup.

 

Hemsida:  http://www.cpfc.co.uk

Vi använder oss av cookies. Acceptera gärna vår integritetspolicy. Läs mer om cookies här.